Се реконструира пазарчето во Нова Населба

Петар Печков

ЈКП Дервен започна со реконструкција на пазарот во Нова населба. Целта е подобри услови за продавачите, но и за купувачите,  кои пазарат во овој дел на Велес. Во наредниот период ќе се продолжи и со работи на Градскиот пазар. 

Се врши поправка и бојадисување на тезгите за продавање, а исто така се врши и бојадисување и белење на ѕидовите во внатрешноста на пазарот. По завршувањето на активностите во затворениот пазар во Нова населба, ЈКП Дервен ќе продолжи со работа на отворениот градски пазар, каде се планира бетонирање на одредени делови од подлогата на пазарот, реконструкција на чешмите и одводната инсталација, поставување на заштитна мрежа на оградата од пазарот, и поправка на тезги - стои во писменото соопштение на ЈКП Дервен.

Градоначалникто Коцевски најави дека во наредните денови, откако го исчисти прострот пред Градскиот пазар од нелегалните продавачи, истото ќе го стори и со дивите тезги и пред пазарчето во Нова населба. Оти таму имало помалку тезги кои се изнајмени, отколку што имало пред објектот. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати