Славица и Дејан први се венчаа во новата црква Св. Кирил и Методиј (фото)

Петар Печков

Новата црква Св. Кирил  и Методиј  во Велес, само пет дена по осветувањето, на 10-ти септември, на 15-ти септември, петок ги прими првите младенци.

Во  неа својата осум годишна врска пред Бога ја крунисаа Славица дотогаш Алексова и Дејан Здравев. Првата венчавка се случи во 17ч.  а кумови на младите им беа  Билјана и  Благој Јаковлеви.

За  паметење на овој момент   кој влегува во историја на храмот, од свештеникот Горан Панзов добија  икона.  По оваа венчавка, следеа и други на младите велешки  брачни парови. Црквата веќе има договорено 30 други како и  исто толку крштавки.  

Благодарност до фото видео  студио Пента за отстапните фотографии 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com