Сообраќајка близу Велес, двајца мигранти се во животно загрозувачка состојба

Петар Печков

Утрово околу 6,30 часот во сообраќајна незгода двајца мигранти се тешко повредени и во животно загрозувачка состојба се пренесени на клиниките во Скопје.  Станува збор за две момчиња на околу 20-тина години од Бангладеш на кои прва помош им дала екипата на итната помош од Велес и ги префрлила до велешка болница. 

Утрово околу 7 часот на хируршкото одделение донесени се две момчиња, мигранти повредени во сообраќајна незгода. По извршените претраги и снимања констатирано е дека  имаат тешки телесни повреди и се во животно загрозувачка сосојба. Пренесени се на клиниките во Скопје - информираше Марина Андова портпарол на ЈЗУ Општа Болница Велес. 

Двете момчиња биле дел од поголема група мигранти  која била превезувана со возило по автопатот Гевгелија - Скопје. Мигрантите кои побегнале по сообраќајката  биле фатени на мостот на Вардар близу Велес, во колона како се движат по автопат.  Според очевидци возилото удрило во заштитната ограда, во близина на автопатот после Градско, каде се градат новите кабини за наплата. 

На автопатот Градско – Велес, патничко возило  „Рено Еспејс“ со струмички регистарски ознаки, управувано од непознато лице, удрило во заштитната ограда и се превртело. По незгодата, возачот побегнал од местото, а во возилото биле пронајдени  13 мигранти од кои двајца биле повредени- изјави Верољуб Додевски портпарол на СВР Велес.  Полицијата  презема мерки за расчистување на случајот. Регистарските таблички со кој е управувано возилото биле украдени од друго возило. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати