Сообраќајот отежнат, прекини нема

Петар Печков

Според збирната информација добиена од Центарот за управување со кризи во 10 ч. сообраќајот во поширокиот велешки регион се одвива отежнато, но прекини немало. Снегот кој вчера  падна, го поремети редовниот патнички сообраќај.

Најмногу проблеми засега имало на   делницата кон Чашка и Извор, каде имало застој поради извртен автомобил на сообраќајната лента.  Со потешкотии се одвива и сообраќајот кон Богомила и селата Долно и Горно Јаболчиште. 

Се расчистуваа и снегот на патиштата кон Отовица, Иванковци, Мамутчево, Сујаклари, Оризари, Сливник и Бузалково, но според податоците кои ЦУК ги добил од локалната власт, застој немало. Екипи на ЈКП Дервен, ГП Изгрев и ЈП Македонија пат биле на терен и го расчистувале снегот.   

На Автобуската станица Велс досега автобусите стигнувале со 10 до 15 минути задоцнување, додека на железничка станица Велес единствено доцнел утринскиот од Битола 20 минути, сите останати биле на време. Се чистат и главните градски улици. Годинава за чистење на патишата и улиците во велешко тендерот во висина од 2 милиони денари го добија Изгрев и ЈП Македонија пат.     

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати