Со години затворен погонот на Еленица во Чашка, има ли надеж дека ќе проработи

Петар Печков

Повеќе години е затворен погонот на фабриката за тули ,,Еленица,, во населба Чашка. откако беше купен од страна на  фабриката ,,Еленица,, чиј сопственик е Трајче Заев, брат на сега актуелниот премиер,, таа не проработи. Тогаш сопствениците се жалеа дека имале сопки во рестарт и можност за вработување на 50-тина лица.    Градоначалникот на Чашка, Горан Стојановски кажа дека имал средба со сопственикот.

Оваа фабрика бара партнер за инвестирање во погонот во населба Чашка. Нивните информации кои се темелат на мострите земени од земјата од  глиништето кое се користи како репроматеријал, како изработка за изработка на тулите , покажал дека глината е многу квалитетна. Тоа се резултати од референти лаборатории во Европа. Па затоа сега се преговара со  2-03 фирми од истата дејност,за партнерство и учество и рестарт на фабриката. Сметаат дека таа глина е најдобро да се користи за керамида и за монти греди.  Нивните проценки покажале дека се потребни 15 милиони евра за рестарт и обнова на погонот - објасни Стојановски.   

Додаде дека е жално таа фабрика да не функционира  оти има квалитетна глина но и можност за вработување на 50-тина лица од општината.       

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати