Со на Пеша пајтонот

Петар Печков

Често постарите велешани, во разговорот го употребуават изразот ,,со на Пеша пајтонот,,. Што авторот сакал да каже, што мислел. За ова, во интервју со актерот Петре Прличко, кој во разговорот  пред  три децении, неколку пати го употреби овој  израз, за подоцна и да го објасни.    

На времето, поимотните се возеа со пајтони низ градот. Каде што имаа потреба земи пајтонот и вози се. Паркиралиштето им беше кај Стара аптека кај Градскиот саат. Ама не можел секој да си дозволи да се вози со пајтон, па затоа кога ќе решеле да си одат, велеле „ајде со на Пеша пајтонот“, а тоа значело пеш до дома, да не се срамат „да кажат пешки дека си одат“. Пеша било пешки одење, објасни Прличко.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати