Со претставата ,,Елешник,, четврток вечер, велешки театар ја започнува сезоната 2019-та

Петар Печков

Четврток вечер, со претставата ,,Елешник,, работена на текст од Југослав Петровски а во режија на Елеонора Теова, започнува новата театарска година во велешкиот театар ,,Јордан Хаџи Константинов Џинот,,. 

Веќе следниот ден е претставата ,,Синиот портокал,, која лани беше прикажана и во Софија и Загреб а се игра на мала сцена. Таа е по текст на британскиот автор Џон Пенхол а во режија на Александар Ивановски.   

Познат е репертоарот до крајот на месецов. Сомнително лице на Нушиќ а во режија на Венцислав Донев ќе се прикаже вторник 22 јануари, четврток  24-ти јануари е најиграната претстава во 2018-та ,,Тоалет за дами,,.

Сабота 26 јануари е за претставата ,,Спанаќ со пржени компири,, која повторно се враќа на сцената а на 29-ти јануари е ,,Театар љубов моја,,. Сите претстави почнуваат во 20 ч. 

Во  театарот во тек се пробите за првата годинешна премиера  претставата ,,Кредит,, во режија на Ненад Витанов со Жарко Спасовски и Фаик Мефаиловски.

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали имате доволно време да му посветите на Вашето дете/деца?

  • да, за нив секогаш имам време
  • имам многу обврски, тешко се наоѓа
Резултати