Со сонцето се врати и загадувањето

Петар Печков

Последните   четири дена, откако се промeни времето на  подобро, се врати и загадувањето.  Така според мерните  инструменти на Министерството за животна средина  на 25 и 26-ти, понеделникот и вторникот во Велес, на   мерното место во Нова населба измерени  се  три пати повсиоки концентрации  на ПМ 10 честичките. 

Нив ги имало и два дена претходно со повисоки вредности од максимално дозволената концетрација,  но биле за неколку милиграма над 50 мг на м3.  Во последните два  дена  имало  и повисоки  концетрации на  чад, додека  сулфурдвеоксидот  бил  со пониски вредности. 

За надминување на загаденоста на воздухот локалната власт донесе неколку мерки, меѓу нив  и забрана за палење на опасен материјал на гуми, кабли, отпад, пластика за што за пријавување отвори телефоснки број  078 / 254 – 729. Потоа  регулирање на сообраќајот во градот, го промени времето за дистрибуција на стока во централното градско  подрачје. Владата пак наложи  да се бара локација каде да се засадува зеленило  во градот. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати