Со три гола на Адем, ФК Македонија ЃП го совлада ФК Борец во Ѓорче

Петар Печков

Со трите гола на Адем, два од пенал, домаќинот ФК Македонија ЃП го совлада велешки Борец, со 3:2.   Велешани поведоа со голот на Лука Трајкоски во 25-тата минута, а Ермедин Дема израмни во 41-та минута од пенал. Истиот фудбалер во 55-тата го доведе домаќинот во водство, повторно од пенал кое го анулираше  во 59-та минута младиот Трајкоски со неговиот втор гол. Победата за скопјани ја донесе Адем во 81 минута.   Во 22. минута од натпреварот ФК Борец  поради незгодна повреда, остана без    српскиот офанзивец Крста Ѓорѓевиќ, кој со амбулантно возило беше изнесен од теренот.

По ова петто коло ФК Борец остана на 10-тото место со четири бода. Поради репрезентативните обврски на селекцијата на Македонија, првенството продолжува на 12-ти септември а ФК Борец дома го пречекува последно пласираниот ФК Пелистер од Битола, кој има само еден бод.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати