Со хет трик на Ѓорѓиевски, ФК Борец забележа победа

Петар Печков

Лидерот на Втората фудбалска лига Исток со 3:0 славеше над екипата на ФК Партизан од Обршани  која е осмо пласирана од десет екипи со 13 освоени бода. Сите три гола за велешани ги постигна Марко Ѓорѓиевски, со што ФК Борец 1919 се зацврсти на врвот од табелата со 53 пет повеќе од второпласираниот ФК Тиквеш.Во следното коло, би требало да имаат лесно гостување во Неготино против ФК Вардар кој е претпоследен.  

Во Првата футсал лига КМФ Велес поебди против МКФ Железарец со 10:3 и остана на второто место. Во следното претпоследно коло гостува на лидерот ФК Шкупи, кој е веќе и нов шампион на Македонија.  Извршена е ждрепка на 1/4 финале од Купот а велешани играат со Мал Ајакс. 

Се играше и 18-тото коло на Првата лига фудбал -жени. Фудбалерките на ЖФК Борец гостуваа во Струмица на четврто пласираната екипа на ЖФК Тиверија и загубија со 10:0.  Во следното коло  повторно гостуваат, овој пат во Тетово на деветто пласираната екипа на ЖФК Тетово  2017.  Велешанки се претпоследни 13-ти со четири бодови. 

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали 8-то место на ФК Борец во Првата лига ги задоволи вашите очекувања?

  • да
  • не
  • можеше и подобро
Резултати