Среде месец ги снема лековите од квотата

Петар Печков

На половина месец веќе ги нема  лековите кои се препишуваат на рецепт, на товар на Фондот. Велешани реагираат оти веќе уште на 13-ти  лековите кои им биле дадени како терапија, не можеле да ги најдат во аптеките. Фармацевтите им одговарале квотата заврши, го има  само приватно.  Празните полици со лекови  пациентите посочуваат дека се пракса, не само овој месец, туку подолго.

Ми препишаа лекови за грло, цел град го прошетав ги нема. А денес е среда. Се  случуваше претходно дека на крај не месец лекови на рецепти да нема, ама сега уште на половина месец. Нема на рецепти, но го има  приватно - вели велешанец, кој беше ги прошетал сите аптеки но лек на товар на Фондот не најде.  Помеѓу тоа да остане без терапија, или да се лекува,  пациентите се приморани да го купуваат на приватно, по далеку повисока цена. 

Ваквата состојба ја потврдува  и  претседателката на Здружението на приватни  лекари од Македонија, д-р Лили Чолакова Дервишова.

На средина на месецот нема антибиотици, а некои спрејови ги нема уште од почеток на месец. Се враќаат пациенти, па мораше да поништувам рецепт да печатам нов, да се јавуваме во  неколи аптеки, кои  слични лекови  ги имаат за патологијата на болниот.  Затоа се пошегував дека нема лекови, нема спрејови и затоа ќе трерба да се вратиме назад во времето и да станеме бајачи - изјави   др. Чолакова Дервишова за националните телевизии. 

По реакциите на пациентите, Фондот за здравство најави зголемување на  квотите. 

Фондот за здравствено осигурување на Македонија со цел да обезбеди доволно лекови за осигурениците одлучи да ги зголеми квотите за овој месец во износ од 15 милиони денари кои ќе бидат линеарно распределени по аптека, рече денеска на прес-конференција директорот на ФЗОМ Ден Дончев. Мерката стапува во сила веднаш.

loading...

Поврзани »

loading...

Фестивал на велешка пита и  вино 2018

ЈАВЕН ПОВИК – ПОКАНА ЗА УЧЕСТВО за манифестацијата „Фестивал на велешка пита и  вино 2018“

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати