Старица спасена од премрзнување

Петар Печков

Баба Милка, од  месноста Дворови синоќа доцна била спасена од премрзнување. Таа живее сама во домот, но откако падна снегот и температура, не била во можност да излезе од дома и купи храна или ја подигне од народната  кујна.  За оваа состојба алармирале соседите.

Баба Милка живее сама во нејзиниот дом, иако има бројни внуци. Таа  не излегуваше од дома и се  загриживме за неа. Повикавме полиција,тие ја  информирале локалната власт. Околу еден  час пред полноќ дојдоа од општина, беше и градоначалникот. Ја земаа и донесоа во Болница –велат соседите.  

Во куќата немало греење, ниту храна а за настанот бил информиран и Центарот за социјални грижи од Велес.  Од интерното одделение на Велешката Општа Болница изјавија дека старицата е во стабилна состојба.  

Пациентката ќе остане некое време тука, да се извршат сите потребни претраги. Таа беше прегладнета и нозете и беа повредени од ниските температури -  изјавија од интерното одделение. 

Патем собата која локалната власт ја намени з а бездомниците во Велес, ја  користат две лица. Тие преку ден биле надвор, додека во вечерните часови преспиваат во топла соба, каде има обезбедени и храна и  хигиенски  средства. Собата се наоѓа во поранешниот Хотел Вила зора.  

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати