Стојановски со 15 гола му осигура опстанок на ГРК Борец во Супер лигата

Петар Печков

Левото крило Зоран Стојановски со 15 гола му донесе радост и победа за опстанок на ГРК Борец во Супер лигата. Велешани славеа во Прилеп против истоимената екипа, директен конкурент да се избегне баражот за опстакон во најквалитетното друштво. Во 13-тото коло како гостин ГРК Борец победи против Прилеп 2010 со 27:36 (14:19). Домаќинот во водство бил до средината на првото полувреме а потоа се е во знакот на гостите.   Со овие три бода Борец му избега на последниот за пет бодови, има 18 а Прилеп 13 и е втор во оваа мини лига каде се игра за опстанок.  Освен Стојановски со 15 гола, по пет кај велешани постигнаа Мачавелов и Николов.   Во следното коло дома во салата Гемиџии Борец го пречекува Металург 2, кој е 4-ти со 14 бода.  Претходно велешани го одиграа и четврфиналниот куп натпревар со Металург јуниор, кој е член на Прва лига, се играше во Скопје и Борец со младински состав загуби  со 29:31 ( 13:21) но очигледно ги чуваше силите за првенствениот натпревар со  РК Прилеп, бидејќи победникот од куп средбата играше со европскиот првак Вардар а Металург јуниор загуби со 53:17.

Фудбалерите на ФК Борец оптимистички го пречекуваат саботното дерби против првакот Беласица, кое се игра на Градски во 16.30ч. Само со победа велешани остануваат во игра за второто место и баражот кој води во Прва. По неделниот пораз во Штип од Брегалница, по што штипјани сега се втори,  Борец моpа да победи на двете преостанати средби а во последното коло во Струмица, на штипјани им е потребна победа, со нерешено Борец е втор.

Иако со десет играчи игравме дури 80- минути ги надигравме штипјани дома, но не успеавме од бројните шанси да постигнеме гол. Затоа ќе сториме се в сабтоа да славиме, иако Беласица е фаворит, за да стигнеме до второто место. Имаме млада екипа, која има квалитет за победа- рече Ане Темелков тренер во екипата. Ги повика навивачите, публиакта да дојдат во голем број и дадат поддршка за велешкиот второлигаш. 

Се одигра 23-тото коло од Третата лига Центар. Во дербито во Превалец домаќинот загуби од лидерот ФК Партизан од Обршани со 1:2. Илинден од Башино село загуби со 3:1 од  12-тата Слога во прилепско Лажани. Натпреварот во Ваташа помеѓу Габер и Бабуна не се одигра, бидејќи домаќините ги немаат платено давачките кон Лигата па натпреварот ќе биде регистриран со службен резултат за мартолчани. ФК Бабуна и ФК Превалец остануваат на 3-то и 4-то место со по 43 односно 42 бода а Илинден БС е последен со осум. Во следното коло велешко дерби без значење Илиден во Башино село ја пречекува  Бабуна а Превалец гостува во Големо Коњари на истоимената екипа која е  седма со 34 бода.

Во 12-тото коло  на Општинската фудбалска лига, во дербито ФК Мартолци кој е трет  и ФК Тополка одиграа нерешено 1:1. Со овој резултат на две кола пред крајот ФК Тополка останува  останува на првото место а домаќинот со победа ќе беше лидер. Но Башкими со трите бода на зелена маса против ФК Интернационал кој не отпатува на оваа средба се изедначи со ФК Тополка и имаат по 26 бода. ФК Согле стигна до прва победа, додуша на зелена маса, службено откако ФК Горски не допатува во Чашка.  

        Резултати 12 коло:

ФК Мартолци  - ФК Тополка              1:1          

ФК Согле - ФК Горски                        3:0              

ФК Башкими  - ФК Интернационал  3:0   

ФК Форца Нова  - ФК Младост         4:2

           Т  А  Б  Е  Л  А

1. ФК ТОПОЛКА                    12   8   2   2    43: 18     26

2. ФК БАШКИМИ 2008          12   8   2   2    27:  9      26

3. ФК МАРТОЛЦИ 2007        12   7   6  2    36: 22      24

4. ФК ИНТЕРНАЦИОНАЛ     12   5   4  3    29: 31      19

5. ФК ГОРСКИ                       12   3   4   5   15: 15      13

6. ФК ФОРЦА НОВА             12   4   1   7    28:32      13

7. ФК МЛАДОСТ                   12   2   4   6    13:20      10

8. ФК СОГЛЕ                         12   1   0  11   18:59        3

     во следното 13 претпоследно коло играат:

ФК Форца Нова - ФК Мартолци 2007 

ФК Младост  - ФК Башкими 2008            

ФК Интернационал  - ФК Согле         

ФК Тополка  - ФК Горски

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати