Стрип изложба на млади автори во Ликовен салон

Петар Печков

Вчеравечер во Ликовниот салон во Велес беше  отворена стрип изложба на млади автори.

На неа со свои дела  учествуваат четиринаесет основци и средношколци  од Велес, Куманово и Кавадарци.

Изложбата е дел од проектот „Стрип училиште- стрипот во интеркултурна едукативна мисија“ на Стрип- Центарот на Македонија од Велес.

Стрип делата беа создадени на дводневното стрип- училиште кое се одржа на  25 и 26 јуни, во Ученичкиот интернат во Велес. Таму  млади автори од разна етничка припадност од трите градови, твореа стрипови цртежи  на различни  теми.

Оваа изложба после   Велес, ќе патува  во Куманово и Кавадарци, градовите од  каде беа останатите учесници на стрип училиштето.

Поврзани »

Ронтис вработува техничар во оддел одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати