Сушата ја оневозможува есенската сеидба во велешко

Петар Печков

Во велешко есенва се засеани само 150 хектари  под пченица а планирани биле 1,13 илјади хектари. Ова се однесува на индивидуалниот сектор и задругите. Причина за ова е долгата суша, три месеци нема заврнато па земјата е сува и не може механизацијата да влезе. 

 Со мојот трактор не можам да влезам во површините, од толку што е сува земјата. Изнајмив моќен од велешка компанија, 500 денари ми земаа за еден ден. А со еден не завршувам работа. Потребен е дожд, влага. Најавија за деновиве  дека ќе врне, да видиме дали ќе го има дождот - вели земјоделец од Овчеполието, од село во Општина Лозово. 

Засеаната површина со јачмен е подобра, таму се засеани 1,4 илјади или половина од предвидените  2,9 илјади ха.  Засеаните и планирани површини се однесуваат на општините Велес, Чашка и Градско. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати