Територијална против пожарна единица од Велес е десеткувана, брои само 16 пожарникари

Петар Печков

Територијата на три општини, Велес, Градско и Чашка од пожар ја чуваат само 16 пожарникари. И тоа еден дел се пред  пензија, дел се со сериозни повреди здобиени по интервенциите па на работа одат со скратено работно време и со поштеди.  Така во Велес е десеткувана противпожарната единица.

Советот на Општина Велес го усовои планот за вработување  во ТППЕ за годинава, предвидедни се нови десет вработувања. Но за тој да се оствари потебна е согласност  од МВР.

Градоначлникот на Велес, упатил ургентно писмо до министерот за внатрешни работи, за да не се доведе во опасност имотот и животот на граѓаните а во пресрет на летаната сезона, кога се зголемува бројот на интервенции на противпожарната единица.  

Со овој број на вработени доведена во опасност  сигурноста на граѓаните на општина Велес, но и соседните каде интервенира ТППЕ.  Нормативот е  на секој 1.5 илјади жители по еден пожарникар така нас ни требаат по стандарди 40 пожарникари а имаме 16 од кои некои се скратено работно време, други повредени. Од министерот Спасовски  побарав веднаш да се најдат средства за вработување на пожарникари, одговор немам. А доаѓа лето и сезона на пожари а ние пожарникари немаме - изјави Коцевски.  Потенцира дека нема да дозволи за плати на пожарникарите,  да им исплаќа од  основниот Буџет, бидејќи таа  обврска со децентрализацијата е на централната власт.

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com