Три театарски претстави на велешки театар, годинава поддржани од Миниcтepството

Петар Печков

 Министерството за култура ја објави годинашнава програма. Со неа Центарот за култура и  уметност  ,,Јордан Хаџи Константинов Џинот,, како што му е насловот,  е поддржан со три претстави.  Тоа се „Лисистрата“  од Аристофан во режија на Еременецот Хакоб Казанчјан,  ,,Ревизор“  од  Гогољ во режија на  Јани Бојаџи и ,,Сомнително лице“ од Бранислав Нушиќ, во режија на Венцислав Ристов. 

 В.Д. директорот Младен Крстевски најави дека годинава публиката ќе види уште шест други претстави работени од сопствен Буџет. Веќе е започната работата на претставата ,,Кралски копилиња,,  по текст и режија на Сашо Димоски и детската претстава ,,Заспаниот Супермен,, во режија на Младен Крстевски.  Крстевски најави дека ќе работат две претстави според текст на Југослав Петровски ,,Салома,, во режија на Благојче Божиновски и ,,Елешник,, во режија  на  Елеонора Теова. Во план е и ,,Госпоѓа министерка,, на  Нушиќ во режија на Софија Ристевска и уште една детската  претстава за крајот на годината.   

Претставата  „Лисистрата“  од Аристофан во режија на Еременецот Хакоб Казанчјан, ќе има премеира на локалитетот ,,Стоби,, каде ќе се одигра и    ,,Кралски копилиња,,  по текст и режија на Сашо Димоски.   

loading...

Поврзани »

loading...

Бесплатен автобуски превоз до езеро Младост, во викенд, два пати на ден, со нова релација

Врз основа на интересот на граѓаните кои се обраќаат до локалната власт, Општина Велес од сабота (28 јули, 2018) организира бесплатен автобуски превоз до езерото „Младост“.Секоја сабота и недела, автобусот ќе поаѓа во 10 часот од постојката во населба „Тунел“. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати