Тројца кандидати за градоначалник, шест листи за советници

Петар Печков

Вчеравечер на  полноќ истече рокот до кога партиите можеа да ги поднесат  кандидациските листи за градоначалник и советници во Општините.

За локалните  избори закажани за 15 октомври во Општина Велес ќе учествуваат  тројца кандидати за градоначалник и шест листи за советници.  

Во трката за градоначалник  по азбучен ред се: Аце Коцевски (коалиција  на СДСМ), Гоце Чушков (НДM) и Славчо Чадиев (коалиција на ВМРО-ДПМНЕ).  

За советници поднесени се шест листи: Алијанса за Албанците – Лујзим Исеини  , ВМРО-ДПМНЕ – носител Алексадар Колев,  ДУИ - Зија Сулејмани  , Левица – носител Димитар Апасиев, НДM – Панче Жежовски,  СДСМ –носител Ненад Коциќ.

Овие  кандидатури Општинската  изборна комисија треба да   ги верификува до сабота до  полноќ,  па дури потоа ќе бидат официјални кандидати за градоначалници и советници.  

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com