УХМР започна да го мери нивото на река Бабуна

Петар Печков

Од почетокот на месецов Управата за хидрометеорологија започна да го мери нивото на реката Бабуна. Се мери во село Богомила. Податоците секојдневно се објавуваат заедно со останатите реки во земјава.

За жал привичните податоци се поразителни. Од почетокот на месецов нивото на река Бабуна е далеку од просекот кој изнесува 19 см и е само  10 см, двојно помалку.

Очигледно сушниот период влијаеше и на оваа планинска река.  Патем нивото на река Вардар во Велес, измерен утрово во 7,30ч. е 85 см. а просекот е 99см.  

loading...

Поврзани »

loading...


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали честите акциски контроли на сообраќајната полиција, изминатите два месеци, воведоа ред во однесувањето на возачите и пешаците?

  • да
  • не
Резултати