Уверлива победа на ГРК Борец за разделба и осмо место во Супер Лигата

Петар Печков

Со убедлива победа од 37:29 (18:16) ГРК Борец го совлада РК Вардар Јуниор и се раздели за оваа спортска сезона 2017/18 од неговите навивачи. 

Иако почетокот на средбата во знакот на младите скопјани, во 20 минута водеа со три гола 9:12, домаќините прават серија од 7:2 и поведуваат со 16:14. Вторите 30 минути се  во целост на велешките ракометари за да во финишот стигнат и до највисокото водство од плус 8.

Со оваа победа ГРК Борец го зазеде осмото место во Супер лигата или второто во разигрувањето за опстанок, што е успех со оглед  на скратениот Буџет и осетно изменетиот состав од есенскиот дел.

Најефикасен во редовите на Борец беше Стојановски со  девет гола, исто толку кај гостите постигна Стефан Трпчевски.  Кај Борец пет гола имаше Минов а по четири Мачавелов, Јаневски и Николов. Во разигрвањето за опстанок ќе игра Прилеп 2010 со екипата на Струга од Првата лига.   

loading...

Поврзани »

За иднината на ГРК Борец
loading...

Бесплатен автобуски превоз до езеро Младост, во викенд, два пати на ден, со нова релација

Врз основа на интересот на граѓаните кои се обраќаат до локалната власт, Општина Велес од сабота (28 јули, 2018) организира бесплатен автобуски превоз до езерото „Младост“.Секоја сабота и недела, автобусот ќе поаѓа во 10 часот од постојката во населба „Тунел“. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати