Условна за украдени ракија, пинџур, месо

Петар Печков

Петмина велешани добија условни затворски казни, оти украле   ракија, месо, пинџур, пиперки  и бакар од викендичка на велешанец.  

Љуан Ајрулов, Себастијан Сулејмановски, Рамо Мемиши, Султан Имини и Елвис Бајрамовски беа прогласени за  виновни во Основен суд Велес, за кривичното дело ,,тешка кражба,,  каде им е изречена една година затвор која ќе се изврши ако во следните три сторат ново кривично дело.

Имаат и обврска да ја платат штетат од 48 илјади денари, која ја сториле при кражбата.   Делото било сторено  во периодот  помеѓу 21 – 25 февруари 2015 година,  кога обвинетите Љуан, Себастијан, Рамо и Султан по претходен заеднички договор со кршење влегле во подрумот од викендичката на оштетениот, во близина  на Градско.

Ја скршиле бравата, влегле во куќата и одзеле: сто литри жолта ракија,  60 кг. свински и телешко месо, замрзнати пиперки и пинџур и бакарни и метални предмети, севкупно во вредност од 48 илјади денари. Дел од  украдените  метални  предмети се најдени во домот на обвинетите, дел од ракијата и месото.   Пресудата е  правосилна.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com