Учениците од Гимназија победија на општинскиот натпревар по пружање прва помош

Петар Печков

Учениците од Гимназијата Кочо Рацин се победници на општинскиот натпревар во прва помош, додека во основните победник е Св. Кирил и Методиј. На натпреварот учествуваа по четири екипи од средните и основните училишта.

Тие се натпреваруваа на  три пунктови на кои имаше поставено осум супозиции за пружање на прва помош во различни ситуации. Републичкиот натпревар ќе се одржи во трета седмица од септември во Битола и на него учествува само победникот од средните училишта, во случајот тоа се гимназијалците.

Општинскиот натпревар по прва помош се одржа во Младинскиот парк и беше 45 по ред. Оценките ги даваа доктори -волонтери,  членови на комисијата при Црвениот крст од Велес, која беше организатор.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати