Учениците од Иванковци дел од аматерскиот театарски фестивал

Петар Печков

Од понеделник во  Кочани започнува 53-тото издание на Драмскиот аматерски фестивал, кој се одржува во Кочани.  Меѓу 13-те претстави кои се во конкуренција се најде  и една велешка, подготвена од учениците од ОУ ,, Стојан Буречвски Буридан,,. Тие ќе учествуваат со  претставата ,,Алица во земјата на чудата,, од  Луси Керол.

Во претставата настапуваат: Бојана Спасовска, Стефанија Јакимовска,  Марта Величкова, Моника Антиќ, Александра Тасевски, Деспина Миланова, Матеј  Китановски, Викторија Николова, Валетин Трајковиќ, Тања Митковска, Марија Ивановска, Дарио Младеновиќ,  Александра Ангеловиќ,  Билјана Коцевска Трипуновска,  Тања Ивановска, Снежана Балов, Панче Бошков.  Сценографијата и костимите се на Снежана Балова и Весна Христовска, додека музиката е на  Трајче Малинов. 

Драмската секција од училиштето претставата ја  изведува под режија и адаптација на Наташа Брезовска  - Богоевска. Настапуваат в среда напладне, со почеток во 12ч.     Изборот нa преставите во официјална конкуренција бил од страна на  Дарко Јан Спасов.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати