Уште еден Мовембар во Велес, годинава по шести пат

Петар Печков

Со свечено забричување на крајот од октомври, во Паб започна уше едно ноемвриско дружење Мовембар Велес, годинава по шести пат. Група млади ентузијасти од градот така ја започнаа кампањата за подигање на свеста кај машката популација, со носење на мустаќи.

И овој ноември тие преку различни форми на активности ќе се дружат, забавуваат  и пред се ќе се борат со предрасудите  за рано откривање на т.н. машки болести -рак на тестиси и рак на простата. 

Со оваа наша акција, со купување  маичка мовембар, донираме, градиме стил, поддржуваме,. ја менуваме сликата и ги тргаме предрасудите за машкото здравје. Movember има за цел да се зголеми  раното откривање на ракот,  негова дијагноза и ефикасни третмани  со што на крајот ќе се намали бројот на случаи и да  се  спречат  тие да завршат смртно. Покрај одењето  на годишен преглед, ги поттикнуваме мажите да бидат свесни за поздрав начин на живот . - велат организаторите.  

Веќе од понеделникот во Паб се наоѓа каса за собирање на донации а средствата ќе бидат доделени на сограѓанин кому му требаат. Се продаваат и маички со логото на годинашниот Мовембар, како и правилата кој мустаќ   како може да се пушти. На крајот од месецот на завршната забава вообичаениот т.н. симпозиум ќе биде избран нај мустаќ и мустаќ во обид .    

Годишното мото е: 

Мовембар почна, негујте ги Мустаќите

Погалете ги Ташаците, донирајте За Курово здравје се работи! 

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com