ФК Борец со пехарот за првак на Втора лига Исток

Петар Печков

Со победа во последното коло, велешките фудбалери на Борец се простија од навивачите, освојувајќи го првенството во Втората лига Исток.  Саботата попладне, на Градски со 3:1 беше совладан конкурентот Тиквеш од Кавадарци а домаќинот титулата ја имаше на две кола пред крајот.  Стрелци за ФК Борец 1919 беа Чичевски во 9-та, Ѓорѓиевски во 77-ма и Христов во 89-та а кавадарчани преку  Делов израмнија на 1:1 во 28-та минута.

По завршувањето на средбата, пехарот за освоеното прво место во рацете на велешките фудбалери. Претседателот на клубот, кој е и финансиер Кочо Анѓушев, поради обврски, чествувањето на браќата Св. Кирил и Методиј во Рим, не беше на завршницата да се радува со неговите фудбалери. Тој го презема клубот на 20-ти  декември 2016-та година, кога клубот беше член на Трета лига - Центар.  За две и пол години клубот, под водство на  Анѓушев,  стигна до Првата лига. 

Доколку се нема љубов и се нема задоволство кон тоа што се работи, се натаму е беспредметно.  Почнавме од нула, требаше да се обезбеди финансирање на клубот, да се организира, да се мотивираат играчите што донесе резултат.  Убедливо го освоивме првото место, сега сите погледи се свртени кон Првата лига.  Потребна е подобра организација на клубот, со повеќе обврски сме, треба да се засилиме со повеќе квалитетни фудбалери, костурот да остане ист.   Им честитам на фудбалерите, но и на си кои допринесоа Борец да биде прв. Пред се му честитам на Велес, кој по долги години чекање дочека клубот да се врати во најквалитетното друштво  - изјави Анѓушев.

Тој претходно  најави дека  цел на клубот во наредните сезони е  да биде стабилен прволигаш а потоа и за повеќе, за излез во Европа. 

фото: Радица Дукова

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати