ФК Локомотива од Градско се врати на лидерската позиција во Третата лига Југ

Петар Печков

Во деветтото коло, од втората фаза на одбојкарскиот шампионат, екипата на ГОК Борец загуби во Тетово од ОК Универзитет Тетово со 1:3 ( 20,- 19, 21,18). Велешани се четврти во разигрувањето, без можност за напредок на табелата. Во следното коло ја пречекуваат екипата на ОК Џио Струмица.

Поради снежни врнежи неделното  17-то коло од Третата фудбалска лига Југ се одигра вчера, среда. ФК Локомотива од Градско со победата во Удово, над екипата на ФК Младост, кој е  единаесетта, со 1:0, се врати на врвот, откако лидерот ФК Ново Црнилиште беше слободен ова коло. Голот госите го постигнаа во финишот на натпреварот во 88-та минута. Тие заостануваат еден бод но и еден натпревар помалку.

Во локалното дерби во Превалец, ФК Превалец го совлада фенерџијата ФК Илинден БС со 6:0. По ова 17-то коло ФК Превалец се искачи на третото место со  34 бода, четири помалку од лидерот ФК Локомотива.  ФК Илинден БС останува последен со шест освоени бодови.

Во следното коло, в недела ФК Локомотива во Градско го пречекува шесто пласираниот  ФК Напредок од прилепско Кривогаштани, ФК Превалец гостува во Неготино на ФК Вардар кој е петто пласиран со 31 бод  а ФК Илинден во Башино село игра осмо пласираниот ФК Дојранско езеро.  

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати