Фестивалот на античка драма ,,Стоби,, од 19-ти јули

Петар Печков

Годинашниот Фестивал на античка драма ,,Стоби,, ќе започне на 19-ти јули, најави градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски. Што се однесува до програмата и содржините за тоа ќе зборуваат на наменска прес конференција. Чекаат дозвола фестивалот да се одржи во  античкиот театар на локалитетот Стоби.

Во петокот заедно со организациониот одбор и вработени од повеќе сектори од локалната власт бевме да го посетиме локалитетот.  Согласност од раководството на локалитетот имаме, но писмено се обративме до Националниот конзерваториски центар - рече Коцевски.  

Претходно тој најави дека во текот на Фестивалот годинава ќе плови и Вардарската регата. Неофицијално на фестивалот ќе учествуваат пет претстави, од кои четири се во натпреварувачка  конкуренција  а ќе има и две во придружна програма.    

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати