Финансиска помош за млади земјоделци од 10 илјади евра добивале административци, не земјоделци

Петар Печков

Финансиската помош за младите земјоделци во 2016-та била злоупотребена а ај добиел лица кои немаат допирна точка со земјоделието. Ова го кажа министерот за земјоделие Љупчо Николовски при вчерашната посета на Горно Оризари.  

Финансиска помош  од по 10 илјади евра добивале  луѓе кои се вработени во администрација, луѓе кои не се занимаваат со земјоделие - рече Николовски. Тон не кажа дали има и велешани кои се на оваа листа, туку посочи одговорот да се бара во обвинителството и полицијата.   

 Во 2016-та кога за прв пат е распишана оваа мерка, имало само еден услов прв дојден прв услужен. Други критериуми немаше и имало 1,6 илјади апликации  и добиле 80 лица сите преку ноќ направени.   Институциите на државата, обвинителството, полицијата,  работат на вакви случаи и верувам дека ќе излезат  со детали. За илустрација имаме пресуди за Јапонската помош, пари давани за механизација  кои не биле враќани.  Одредени фирми треба да враќаат пари, имаме една таква пресуда во висина од 200 илјади евра кои незаконски  биле земени- појаси министерот Николовски.    

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com