Фудбалерките на Борец со победа во полуфиналето од Купот

Петар Печков

Со високи 11:0   женската екипа на ЖФК Борец ја победи екипата  на Њу Јорк од Скопје. Гостинките беа лесен противник за убедливо подобрата домашна екипа и  единствена непозната беше со  колку гола предност ќе заврши натпреварот. За илустрација екиатпа ан  Њу Јорк е последна на табелата без  ниту победа и со само 5 гола во  12 средби.  Со оваа победа  велешанки влегоа во  полуфиналето а противникот  за пласмна  во финалето, ќе биде познат дополнително.     

Локалното фудбалско дерби во Трета лига Центар, заврши со убедлива победа на ФК Превалец. Неговите фудбалери со 5:1 го совладаа Илинден од Башино село, кој е при дното на  табелата -претпоследен.  Превалец останува петти со 30 бода. Изненадувачки пораз и тоа убедлив со 0: 3, дома забележа екипата на ФК Бабуна и тоа од соседот на табелата ФК Росоман.  Со овие три бода гостите ги престигнаа мартолчани и ФК Бабуна е четврта со 33 бода.

Во следното 17 коло  Илинден во Башино село со освоени 6 бода  го пречекува осмопласираниот тим на  ФК Големо Коњари кој има  23 бода. ФК Превалец гостува во село Лажани - прилепско на  Слога која е 12-та со само 7 бода.     Во Неготино требаше да се игра  дерби, но слабите  резултати на  домаќинот Вардар до неодамна лидер и   ФК Бабуна која бележи порази  пролетва го прават само  натпревар на второ и четвртопласираната екипа. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати