Хрватот Бoбиќ победи свирејќи на клавир, користејќи чешалка за грбo

Петар Печков

Хрватот  Иван Бoбиќ е добитник на Гран при наградата на Меѓународниот натпревар на класична музика ,, Арт  ин Велес,, 2018. Тој со неговиот нестандарден настап на клавир, кога еден дел музицираше и со жиците преку метална  чешалка за грб го освои жирито составено од професори од музика од Македонија, Србија, Хрватска и Норвешка.   Тој дури настапи и со своја композиција. 

 Настапив со мојата композиција ,,Соната,, со поднаслов Успаванка за детството. Преку музика го раскажувам преминот од детството, работам на компонирање шест месеци.  Имам учествувано на вакви балкански натпревари и добро е кога ќе го измериш квалитетот во споредба со други- кажа добитникот на Гран при наградата Бoбиќ, кој доаѓа од Вараждин Хрватска.

Студент е на четврта година на Факултетот за музика во Осиек а доаѓа од музичко семејство таткото е композитор а мајката виолинистка а ангажиран е како корепетитор во театарот во Вараждин за танц- современ балет и танц. 

На натпреварот се додели и наградата проф. Томислав Димов неодамна починат врвен македонски музичар кој работел и живеел во повеќе земји од светот. Починал пред два месеци во Џакарта. Неа ја доби десет годишниот кавадарчанец Олег Најдовски кој свиреше на кларинет ,,Менует,, од Моцарт и ,,Селска игра,, од непознат автор а соа неговиот настап ја воодушеви публиката. 

Беа доделени и парични награди од Фондација Милетиќ виолинист и виолист на Србин кој живее и работи во Норвешка, победникот Бабиќ доби 400  а по сто добија   Олег Најдовски, Андријана Косовац од Ниш и Карло Фуриќ од Загреб.   

Од учениците на велешкото Основно музичко училиште ,,Стефан Гајдов,, кои настапија на натпреварот единствен кој доби 100 поени од жирито , победи во неговата категорија и настапи на завршниот концерт беше деветгодишниот Кристијан Коцевски, кој свиреше на гитара. На фестивалот ,,Арт ин Велес,, 2018 учествуваа 250 натпреварувачи од Македонија, Србија, Б и Х, Црна Гора и Хрватска а го организираше здружението ,,Арт ин орг,, од Кавадарци. Се одржа во музичките кабинети на  ОУ Блаже Конески.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати