Четиричлено семејство позитивно на ковид-19, четворица оздравени

Петар Печков

Денес во Велeс и велешко има четворица ново заразени со квоид-19 и исто толку оздравени. Ова е информацијата од Министерството за здравство. Билансот на активни случаи во велешко заклучно со денес е 34 лица.

Сите четворица се членови на едно семејство, странски државјани кои се враќале за дома. Се тестирале за да можат да ја напуштат Македонија, но резултатите покажале дека се позитивни. Тие немаат  симптоми и засега остануваат на домашно лекување. Има и четири оздравени, двајца мажи и две жени, сите од домашно лекување - изјавија од Центарот за јавно здравје Велес.  

Во велешко досега има 323 случаи, од нив 274 се оздравени а 15 починати. Од активните случаи 23 се на домашно лекување, 10 се на Инфективно одделение и еден е во Градска Општа Болница 8-ми Септември во Скопје.

На Инфективно одделение има 21 пациент, 20 се потврдено позитивни и еден е нов, сомнителен случај - кажа д-р Весна Николовска Неделкова, портпарол на Општа Болница Велес.

Поврзани »

ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ГРОБНИ МЕСТА ПРЕСЕЛЕНО ВО ЗГРАДАТА НА ЈКП ДЕРВЕН

Ги известуваме граѓаните дека Одделението за гробишта е преместено од канцелариите на Сектор Комунална хигиена (кај Вардарска епархија) во Управната зграда на ЈКП Дервен (на влезот од Градскиот парк). Контакт телефонски број за ова одделение е 043 231 011, локал 189, така што за сите прашања поврзани со гробни места обратете се горенаведениот број или во Управната зграда на ЈКП Дервен, соба бр. 19.

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали во Македонија треба да остане летно и зимско сметање на времето?

  • да
  • не
Резултати