Членството во НАТО и ЕУ носи големи инвестиции и работни места

Петар Печков

На прес конференција  пратеникот во републичкото Собрание Панче Иванов  ги кажа предностите кои зачленувањето во НАТО и ЕУ ги носат за граѓаните на Република Македонија. Со зачленувањето и во  едната организација и во другата  пратеникот  Иванов најави нови поголеми директни странски инвестиции, нови работни места. Тој низ бројки ги презентираше Европските фондови  во Македонија.

Вкупната ЕУ помош за Македонија изнесува 90 милиони евра или 260 илјади евра дневно. Годишно 15,5 милиони евра за Македонија преку ЕУ програмата за транспорт- патишта, мостови, железница и друга инфраструктура.  За заштита на границите на Македонија годинава ЕУ дава 8,5 милиони евра. За следната година за земјоделството во ЕУ фондовите за Македонија се предвидени 15 милиони евра. За 2020-та за реформи во судството и полицијата во Македонија предвидени се 20 милиони евра - рече Иванов. 

Тој ги повика граѓаните да излезат на 30 септември  на референдумот и да ја поддржат Европска Македонија.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати