„Кралските копилиња“ премиерно во велешки театар

Петар Печков

Велешкиот театар  премиерно ќе ја изведе претставата „Кралските копилиња“ авторски проект на Сашо Димоски. Таа е закажана за 27-ми март, со што велешкиот театар ,,Јордан Хаџи Константинов Џинот,, ќе го одбележи Светскиот ден на театарот.  Овае праизведба на текстот на Димоски, кој се јавува и како режисер заедно со  актерот Зафирчев,  го дефинира како   театар на телото во епски слики, работен според пост-тројанскиот митски циклус сместен во кралската куќа Арг.

Кралските копилиња“ е приказна за боголуѓето која се случува непосредно по завршувањето на војната за Троја. Претстава за неможноста траумата да биде избришана како цивилизациско наследство и за кругот преку кој таа траума комуницира со секое време и простор - објаснува Димоски. 

Во претставата настапуваат актерите Васил Зафирчев како Агамемнон, Кети Борисовска како Клитемнестра, Талија Настова како Електра, Жарко Спасовски како Орест, Марија Стефановска како Ифигенија, Фаик Мефаилоски како Егист и Маја Љутков како Касандра.

Автор на текстот, режисер и автор на аудио-визуелниот концепт на претставата е Сашо Димоски, режијата на сценското движење е на Васил Зафирчев, видео-дизајнот и анимациите се на Данчо Стефков и Крсте Шупев, сценографијата е на Филип Коруновски, костимографијата на Катерина Чукниева, музички соработник е Сашко Костов, а автор на дигиталните скулптури и плакатот е Адам Мартинакис.

„Кралските копилиња“ е прва премиера на велешкиот театар за 2018 година и истата е  реализирана  од сопствени средства. Поради спецификата на поставката, таа ќе се игра пред ограничен број публика, половина сала и балкон. 

loading...

Поврзани »

loading...

Фестивал на велешка пита и  вино 2018

ЈАВЕН ПОВИК – ПОКАНА ЗА УЧЕСТВО за манифестацијата „Фестивал на велешка пита и  вино 2018“

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати