,,Арт ин Велес“ собра музички ѕвезди од Балканот

Петар Печков

Во Велес изминатиот викенд се одржа  Меѓународниот  натпревар ,,Арт ин Велес“  по класична музика и аматерски театари , кој собра околу 270 музичари, професионалци, студени и учесници не само од Македонија, туку и од Србија, Хрватска, Бугарија, Шпанија, БиХ, Литванија, Кина, Унгарија  како и театарски аматерски групи од земјава- за деца и  младинци.  

Манифестацијата е во организација на ,,Арт ин.орг,,  од Кавадрци,   и  е  со натпреварувачки карактер, формирана со цел да се развива културниот и образовниот живот,  преку соработка и дружење на деца и возрасни музичари - уметници од целиот свет. Дел од организацијата беше и  м-р Илија Настовски – концертен изведувач - пијанист, чембалист и  наставник по пијано во ООМУ„Стефан Гајдов“- Велес.

Учесниците се натпреваруваа во повеќе категории на музички инструменти: пијано, виолина, хармоника, кларинет, саксофон,  дуо пијано, дуо хармоника, традиционален состав на народни инструменти...

Учесниците се делат во категории по возраст, најмладиот  имал  4,5 години  пијано од Литванија, највозрасниот 53 години.

Така меѓу учесниците била Балканската музичка ѕвезда Барбара Вјехо која дипломирала на Чајковски академијата во Москва,   Давор Топиќ перкусионист од Загреб. Од велешани на манифестација со  највисоки признанија заминале  по оперско пеење Вероника Караколева  која  освоила најмногу 100 бода со нејзиното пеење и сценскиот настап го освоила жирито  и доби Специјална награда, Андреј Николовски настапил на виолончело, кој отсвирел маестрално и освоил Специјална награда со 100 бода, Тоше Темелков прва награда за пијанист.  

Или многу звучни имиња, донесоа многу    одлична музика и настапи, учесници на повеќе музички натпревари од Европски ранг.

Така гости од Хрватска  на настанот имале концерт со 45 минутен настап со филмска музика, која ја  воодушевиле публика во салата.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com