Баскер фест, петок и сабота во Велес

Петар Печков

Уличниот фестивал „Баскерфест" на 23-ти петок, и 24-ти јуни, сабота,  годинава по петти пат ќе се одржи  во Велес.  Местото каде ќе настапат бројни уметници од странство е  Младинскиот парк. Фестивалот е  со уникатен концепт и нова, поинаква понуда.

Баскерфест и нуди  на  публиката  улични артисти и музика во живо, со низа различни понуди за  несекојдневна забава: претстави, пантомима перформанси, улични танчари, сплет на културни, забавни и уметнички содржини.

Целта на фестивалот е да им приреди на сите посетители несекојдневно искуство. „Баскерфест" е огромен забавен парк за иновации и креативност, во кој сите се добредојдени да се придружат- најавуваат од локалната власт.  Присуството на фестивалот е бесплатно за сите посетители а кој колку сака  и може , може да ги награди учесниците со свој паричен  прилог.

Уличните фестивали се значајна културна атракција во многу земји, а благодарение на „Баскерфест", на оваа листа се вклучува и Македонија со овој  меѓународен и мултикултурен уличен фестивал кај нас, еден од поголемите  настани од ваков вид во регионот.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати