Во Прилеп отворена ретроспективна изложба на Коста Клифов (фото)

Петар Печков

Во Центарот за култура во Прилеп вчеравечер беше отворена изложба на младиот велешки уметник Коста Клифов, кој ненадејно почина пред една година. Со триесетина дела  работени во масло на платно, акварел, графика,  избор од неговото творештво, се направи омаж за делото на Клифов.  

Клифов имаше дарба зборовите да ги преточи во бои  а сликите во поезија. Иако тој физички не е меѓу нас, неговата умесност останува трајно и бесмртно со што ќе остане да живее споменот за него. овде е изложен еден скромен дел.   Како чести теми кои се провираат на неговите дела   се дуализмот помеѓу животот и смртта, човековото битисување и желбата за подбора свет. Алтруист, филантроп,филозоф, вљубеник во светот во кој живее, преку сличниот симболизам во ликовните дела, наоѓа начин да се спротивстави на  војните , на страдањата и се што е нехумано во денешното живеење. Неговата желба за подобар свет преку овие дела се надевам дека ќе допре до Вас - рече   Ива Танасоска. 

Клифов зад себе има   13 ликовни изложби, дел од нив самостојно, дел групни со други автори. Во родниот Велес  има самостојна изложба насловена ,,Свет,, поставена во 2013-та.  Коста Клифов има дипломирано на ФЛУ во 2009-т во класата на професор  Рубенс Корубин. 

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com