Во средните во Велес пополнети паралелките за готвач-келнер, за медицински сестри и фармацевти

Петар Печков

Од 1011 слободни места во првиот уписен рок во четири средни училишта во Велес пополнети се 394.  Од сите струки најголем интерес имало за  готвач/келнер во УСО ,,Коле Неделковски,, и  за медицински сестри и фармацевти  во УСО ,,Димитрија Чуповски,, .

Во сите останати има слободни места. Ова го покажуваат бројките од првиот уписен рок.   Најголема конкуренција имало за медицинска сестра, каде за 34 места конкурирале 60 ученици, и по 45 за  готвач/келнер и за фармацевт. 

Младите ги рушат предрасудите. Во паралелката за козметичар за прв пат оваа година се запишало и првото машко, кое имало скроз  одличен успех во основното образование.  Во ова училиште  Хемиското ,,Димитрие Чуповски,, лани се запишала и првата девојка која се образува за месопреработувач. 

Во Гимназијата ,,Кочо Рацин,, годинава повторно се враќа спортската паралелка - фудбал. 

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати