Годинава првите заболени од грип дојдоа порано од претходните години

Петар Печков

Расте бројот на заболени  од сезонски грип, во Општина Велес, кој годинава дојде порано од лани . Податоците на Центарот за јавно здравје  од Велес, покажуваат дека во општината изнесува 22 за изминатата недела. Тоа е мала бројка, во однос на тие од февруари и март.  Споредбено со една седмица претходно има накачување, оти тогаш имало евидентирано 10 случаи.  

Години наназад се регистрираа најмногу заболени во јануари, февруари и март. Годинава сезонскиот грип се појави порано, при крајот  на ноември.  Од пракса тој се јавуваше од средианта на јануари – вели д-р Билјана Трајкова епидемиолог од ЦЈЗ Велес.  

Заболените од грип се од с тие возрасни групи, вклучувајќи и деца од школска и претшколска возраст.  Годинава 1.1 илјада велешани се  вакцинира како заштита од сезонски грип а вакцината беше потрошена за само две седмици.  

Деновиве најголем број заболени во Македонија има во  Свети Николе и Дебар.  Досега  кај заболените доминира инфлуенца  од ,,А,, типот, а повеќето од вирусите се субтипизирани како А (H3N2).

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати