Грипот во Велес експлодира

Петар Печков

Ако  50-тата седмица во Велес биле регистрирани 22 случаи на заболени од грип, претпоследната недела од годинава таа бројка достигна до 560 лица. 

Најмногу се на возраст од 15 до 64 години, 348 лица, потоа на пензионери 97 -  на возраст повеќе од 64 години, па училишна возраст –основци 83 и претшколска возраст 32 деца.    Ова се бројките од Центарот за јавно здравје од Велес. 

Досега  кај заболените доминира инфлуенца  од ,,А,, типот, а повеќето од вирусите се субтипизирани како А (H3N2).  Ланската сезона грипот во Велес се појави го голем број во февруари и март. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати