Зошто секогаш нè боцкаат во четвртиот прст

Петар Печков

Кога вадиме крв од прст заради некаква анализа, речиси секогаш нè боцкаат во четвртиот прст. Ако некогаш сте се прашале зошто е тоа така, еве го одговорот.

Палецот или малиот прст многу подобро се поврзани со дланката во споредба со другите прсти. Тоа значи, теоретски, дека инфекцијата од палецот или малиот прст многу побрзо би се проширила „нагоре“ и би ја зафатила целата рака.

Поради тоа, генерално крвта се вади од кој било прст освен од палецот или малиот прст.

Но, во „јаболчето“ од четвртиот прст главно има помалку рецептори за болка, па боцкањето е помалку непријатно. Дополнително, овој прст го користиме поретко во споредба со другите, па и кожата тука е потенка.

А токму поради тоа, и раничките на овој прст зараснуваат побрзо отколку на другите прсти...

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати