Зошто странците плаќаат повисоки цени на патарина

Петар Печков

Дилемата која со години ги мачеше возачите е зошто  на патарините, се наплатуваше различна цене за домашните возачи и странците. Одговорот го даде директор Зоран Китанов директор на  ЈП за Државни патишта. Објасни зошто има разлика во цените и не станува збор за дискриминација и злоупотреба.

Кога стапив  на оваа  позиција  и мене не ми беше јасно оти  оваа разлика. Одговорот го добив од  Народна Банка на Македонија.  Бидејќи најчесто странците плаќаат во кованици, метални пари и НБМ задржува за нив околу 25 до 30 отсто при размена и кога ќе се претвори во денарска вредност се добиваат постојните цени - изјави Китанов.

Додаде дека со елеткронската картичка цената ќе биде за 10 отсто најмалку поефтино. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати