Испад на преносната мрежа на МЕПСО била причината што ноќеска немаше струја

Петар Печков

60 илјади жители на општина Велес и Општина Чашка, ноќеска  четири часа немаа електрична енергиј, причина  бил испадот на преносната мрежа, информираа од МЕПСО. 

Претходно  ЕВН Македонија  кажа  дека  нема вина и одговорноста ја префрли на македонскиот електро преносен систем, бидејќи струја не добивале двете трафостаници кои ги снабдуваат жителите на општините  Велес и Чашка со електрична енергија.  

Заради испад на преносната мрежа во 1,35ч. регистриран е прекин во снабдувањето со електрична енергија на Велес. Екипи на МЕПСО веднаш излегле на терен, интервенирале  и Велес добил напојување  во 3,47 ч. Прекинот на снабдувањето бил во траење од два часа - стои ви писмената информација од АД МЕПСО. 

Од ЕВН Македонија  дополнија дека тие етапно ги пуштале различните делови од градот и општината со електрична струја па затоа во Центарот за управување со кризи е регистрирано дека струјата дошло во 5,50ч. 

Во овие четири часа додека градот немаше струја полициски коли патролираа низ улиците на Велес,  а во СВР Велес  нема пријави за нарушување на јавниот ред и мир, кражби или други инциденти. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати