И годинава велешките деца на Климатска рехабилитација

Петар Печков

Од сабота 4-ти август, 40 деца од Велес ќе заминат на седумдневна рехабилитација во одмаралиштето  Михајлово на Кожуф. Таму ќе престојуваат до 10-ти август а ќе учествуваат деца до деветто одделение.  Овој проект е на Друштвото на Родители за Грижа за Здраво Поколение (ДРГЗП), од Велес, кое  успешно во континуитет  го спроведува  17 години.

Освен секојдневните прошетки и престојот на чист, планински воздух, ДРГЗП со својот тим од искусни, млади волонтери, кои работат со деца и младинци, ќе се погрижат за квалитетно пополнето слободно време на рехабилитарците, со едукативно-интерактивни двочасовни работилници - најавуваат од Здружението. 

Оваа година по 17-ти пат, од 04. до 10. Август, истата ќе се реализира во одморалиштето Михајлово, на планината Кожуф. Финансиски е поддржана, како успешен и значаен проект, од страна на Општина Велес. Од  минатата година Климатската рехабилитација не ја поддржува  Министерството за животна средина, сепак таа се одржува.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати