Како Богомилчани си го спасија селото од огнот (фото)

Петар Печков

Огнот кој неколку дена беснееше  во околината на село Богомила, кочено во неделата  попладне  е локализиран. Пламенети јазици стигнале до црквата Св. Спас и со училиштето, но со акција на локалното население, заедно со повеќе држави служби селото било спасено од огнената стихија. 

Неколку дена Богомила беше зафатена со опасни пожари кои што можеа да предизвикаат големи штети особено во горниот дел од Богомила околу манастирот Св. Спас. Таму  беа загрозени и куќите но благодарение на месната заедница, месното население ,помошта на авионите и против пожарната единица од Велес пожарот беше изгасен – објави на ФБ месната заедница Богомила.  

Во гаснењето на огнот учествувале екипи луѓе на Дирекцијата за заштита и спасување и нивни авиони, пожарникари од ТППЕ, вработени во шумското стопанство ,,Бабуна,,.

Фото: ФБ  МЗ Богомила

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ЈАНУАРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде за Новата 2018-та година?

  • во друштво во домашна атмосфера
  • дома пред телевизорот
  • во ресторан, дискотека или кафуле
  • во некој зимски центар
Резултати