Нема конкурс, нема актерска награда ,,Петре Прличко,,

Петар Печков

Секоја година, вообичаено дел од содржините за одбележување на Денот  на Општина 9-ти ноември, беше и доделувањето на актерската награда ,,Петре Прличко,,. Годинава таа не се додели, ниту пак  велешкиот Народниот театар  одигра претстава во чест на наградениот, туку во чест на наградените со општински признанија.  Трансферот на локалната  власт и изборите, ја  прекинаа 11 годишната традиција.  

Претходната  власт не распишала конкурс за актерската награда ,,Петре Прличко,,  згаснало и  Здружението на актери ,,Џинот,,  избришано е од Централен регистар  а тој беше еден  од трите субјекти кој ја попишаа спогодба за да врачуваат награда  и повеќе не постои . Ако успееме  да го надминеме ова до крајот на годинава, ако го смениме правилникот  ќе има награда, ако не ќе ја продолжиме постапка за следната година – појасни градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.   Васил Зафирчев уметнички директор на велешки театар, институцијата   која  пред некоја година се откажа од паричниот дел од наградата, но затоа играше претстава во чест на наградениот, рече дека тие се  подготвени да играат  кога ќе се знае името на добитникот, во било кој дел од годината.  

Досега  наградата ,,Петре Прличко,,  ја добија  Благоја Спирковски Џумерко, Емил Рубен,  Петар Мирчевски. Благоја Чоревски, Мето Јовановски, Борис Чоревски, Петар Темелковски,  Драган Спасов Дац, Александар Ѓоргиев,  Милица Стојанова и Кирил Гравчев. Таа беше парична во висина  од 30 илјади денари и плакета со ликот на Прличко. 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com