Отстранети 28 стари и деградирани дрвја (фото)

Петар Печков

Изминатите денови, велешките комуналци исекоа повеќе дрвја, на различни локации од градот. Тоа се дрва кај кои нема вегетација и се исушени, објаснуваат надлежните.  Ова се прави за да се отстранат поради потенцијалната опасност по околината. 

Деновиве Секторот Паркови и зеленило работат на отстранување на 28 стари и деградирани дрвја, со цел отстранување на потенцијалната опасност за околината и избегнување на можните последици од евентуално паѓање на дрвјата, гранките или делови од нив. Тоа се работи  на повеќе локации во градот: ул. Благој Ѓорев, ул. Наум Наумовски Борче, ул. Борис Трајковски, ул. Христо Татарчев, ул. Алексо Демниев, во паркот кај Автобуската станица, и во Градскиот парк - информираа од ЈКП Дервен.  

Сечењето на старите исушени дрвја е  по налог на Општина Велес, чии служби извршиле проценка што треба да се исече. 

Пред 10-тина години старо, дотраено дрво падна на патот Велес - Башино село, удри врз автомобил и го усмрти возачот. За тоа општината плати десетина илјади евра обесштетување.  

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати