Партиски преписки за смената на директорите во велешкото здравство

Петар Печков

Промената  на директорските позиции во здравството во Велес, беше повод ВМРО-ДПМНЕ од Велес да одржи  прес конференција. За нив  со  новите именувања наместо професионалци поставени се луѓе чија единствена заслуга била  поседувањето партиска книшка од СДСМ и тоа што биле  дел од шарена револуција.

Во ЈЗУ „Општа болница” Велес разрешен е досегашниот директор и назначен е Димитар Стровјаноски како награда за неговиот партиски ангажман и личното пријателство со неспособниот Зоран Заев.  Велешката јавност го знае Стровјаноски како докторот во болницата кој долги години примаше пациенти со скратено работно време од 4 часа бидејќи му беше намалена работната способност.  До вчера доктор со скратено работно време, а сега директор кој по закон треба да работи со полно работно време.  Во ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ и во ЈЗУ „Здравствен дом Велес“ СДСМ ги разреши досегашните искусни и докажани раководни медицински кадри и на нивно место постави лица кои во својот работен век никогаш не работеле како доктори! Тони Димитриев, од вработен како техничко лице со работни обврски од најнизок степен на сложеност, унапреден е во директор на ЈЗУ „Центар за јавно здравје“.  Како работи СДСМ, најдобро покажува примерот со назначувањето на новиот директор во ЈЗУ Здравствен дом Велес. Николче Димовски, кој е роднина на Фросина Ременски, од болничар во општата болница во Велес, со еден потпис, СДСМ го постави за директор на здравствениот дом.   Очигледно е дека изборот на СДСМ за раководни кадри на институциите се мери според тоа кој колку одработил за партијата или колку боја исфрлил во спроведување на деструктивното сценарио на платеничката револуција – изјави Живе Катранџиев на прес конференцијата на ОК ВМРО-ДПМНЕ –Велес. 

Одговорот на Општинската организација на СДСМ-Велес стигна преку писмено соопштение.  Велат наследивме долгови во илјадници евра

Речиси 11 години  ВМРО ДПМНЕ континуирано го урнисуваше и партизираше здравството и создаде хаос во здравствениот систем. Како резултат на нивното неодговорно работење се случи најголемиот одлив на лекари, кои ја напуштија Македонија и заминаа да работат во странство. Како резултат на нивното неодговорно работење смртноста на новороденчињата екстремно порасна, се трошеа милиони на сомнителни тендери а немаше пари за  лекување на децата во странство. Како резултат на неодговорното и криминално работење на ВМРО-ДПМНЕ, здравствените установи и болници, денес се дават во долгови.  Најсвеж пример е долгот за вода од 170.000 евра  и долгот за неплатена храна од 10.000 евра на ЈЗУ “ Општа болница Велес”, што зад себе го оставија кадрите на ВМРО-ДПМНЕ. Јавноста допрва ќе дознава какви се погубни и криминални политики водело ВМРО-ДПМНЕ во здравството во последните 11 години  ВМРО ДПМНЕ нема ниту морален, ниту политички кредибилитет да зборува за кадрите на СДСМ и за здравството што го урнисаа. Лицемерно и апсурдно е оној кој го уништил здравството, денес да глуми загриженост за здравствениот систем и за граѓаните –стои во соопштението.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com