Планинарите трасираа нова планинарска трансверзала

Петар Печков

Волонтери на Еколошката Групација Зелена сила и Планинарското Друштво  Папрадиште, минатиот викенд,  на 23 и 24 октомври за прв пат трасираа/мапираа нова планинарска трансверзала од  селото Папрадиште  до Горна Белица - Македонски Брод.

Вкупната должина на патеката е 25 км во еден правец, време на движење во мала група до 6 луѓе, од 9 до 9.5 часови, висинска разлика 1100 метри. Почетна точка село Папрадиште на 1000 м. н .в., највисока точка 2100 метри(под врв Даутица), најниска висинска точка Горна Белица - 600 м. н. в.

Ова е значаен момент за нас - ЕГ Грин Пауер и ПД Папрадиште и наша прва трасирана трансверзала во чие мапирање учествуваа шест доброволци - Новко Ѓорѓиевски, Емил Смилев, Дејан Николовски, Игор Жантевски, Гоце Церски и Игор Смилев – објаснуваат организаторите

Ден потоа, на 24 октомври -понеделникот,  тројца доброволци  Новко, Игор и Дејан, со несмалена страст, пламен,елан и жестокост по втор пат  поминале  2/3 од патеката за да се отстранат сите нејасности и пречки на патот до Горна Белица. 

За два дена вкупно поминале  околу 53 километри и 20 часови одење. Напролет следува маркирање на оваа патека и нејзина официјална промоција!

Во следниот месец планираат  конечно трасирање и на нивната втора трансверзала од Планинарскиот дом Папрадиште до планинарскиот дом Стровија -Општина Долнени, Прилеп.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати