Повторно пожар во Мартолци, изгореа површини со аронија и јагоди

Петар Печков

Неколку дена по палењето на стрниште во околината на село Мартолци, кога изгоре и човек, повторно пожар во селото. Со исти мотиви, но различна штета. Се плалеа сува трева и трње, изгореле површини засадени со аронија и јагоди.

На ден 7-ми март  во попладневните часови во атар на село Мартолци, место викано  „Воденица“ по палење на трње и сува трава,  пожарот се проширил и зафатил нива со насад од аронија на површина од околу 1500м2 и 100 метри леа со засадени јагоди -информираше портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски.  

loading...

Поврзани »

loading...


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали честите акциски контроли на сообраќајната полиција, изминатите два месеци, воведоа ред во однесувањето на возачите и пешаците?

  • да
  • не
Резултати