Реката Вардар не е корито за фрлање стари гуми

Петар Печков

Екологистите од ЕД Вила Зора реагираат на праксата во реката Вардар да се фрлаат користени автомобилски гуми.  За ова тие дознале  со јавувања на граѓаните по телефон и преку електронска пошта.   Затоа тие до сторителот, кој за нив е познат, испраќаат  јавна опомена, пред да поднесат прекршочна, за што имале и фото материјал. 

Преку ,,Зелениот сервис за граѓаните,,, пристигна пријава за исфрлање на автомобилски гуми во коритото на реката Вардар од еден сопственик на вулканизер во Велес. ЕД Вила Зора од Велес испраќа ЈАВНА ОПОМЕНА до сопственикот, кој сам ќе се препознае, да прекине со фрлањето стари гуми во реката Вардар и гумите кои се веќе фрлени во реката Вардар, лично да ги отстрани. Имаме докази и очевидци на стореното дело, за што од Државниот инспекторат може да му бидат изречени повеќе прекршочни санкции и пријави  – стои во писмената информација на ЕД Вила Зора. 

Бидејќи  реката Вардар е под ингеренции на Министерство на животна средина,  екологистите најавуват дека  ќе  поднесат пријава до Државниот инспекторат, ако сопстеникот вулканзиер не го стори бараното.  

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

  • да
  • не
Резултати